Evo malo o ždrijebljenju.
Prvi znakovi poroda: kobila postaje nemirna, pogledava prema stražnjem dijelu tijela, liježe i ustaje, ima slab apetit, često mokri i prazni crijeva, znoji se, kopa nogama .
Hormoni izazivaju promjene
Svi ti znakovi pomažu da se otprilike odredi termin ždrijebljenja, ali niti jedan nije dovoljno pouzdan da bi točno odredio termin. Metoda koju danas upotrebljavamo za utvrđivanje termina poroda je određivanje koncentracije kalcija u kolostrumu.
Prosječno je trajanje graviditeta kobile 340 dana (11 mjeseci), a moguća su odstupanja 15 dana manje ili više (325 - 355 dana). Neke se kobile mogu oždrijebiti i izvan tih granica i ždrijebe i kobila ostati zdravi.
Budući da su velike individualne razlike, mehanizam je poroda veoma složen, a uvjetovan je promjenama koje se događaju u ždrebetu i kobili. Ždrijebe i posteljica (placenta) proizvode hormone estrogen, progesteron, kortizol i prostaglandin, koji potiču daljnje stvaranje hormona u kobili. Točan mehanizam regulacije poroda kobile još nije posve poznat. Iz primjera drugih vrsta sisavaca znamo da porod najviše ovisi o kontrakciji mišića maternice. Hormon koji sprečava kontrakciju mišića maternice je progesteron, hormon graviditeta. Dakle, razina progesterona mora pasti kako bi estrogen i kortizol mogli senzibilizirati mišiće maternice. Nadalje, hormon oksitocin djeluje na kontrakcije maternice, odnosno na pravi početak ždrijebljenja.
Ždrijebljenje kobile, istaknimo ponovno, prirodni je proces i najčešće nije potrebna intervencija ljudi. Cjelokupni događaj ždrijebljenja najčešće dijelimo u tri stupnja. O četvrtom stupnju govorimo samo ako je riječ o abnormalnim položajima ploda u maternici (distokiji), kad je potrebna stručna intervencija kako bi se položaj ispravio.
Kako pomoći kobili
Bolje biti siguran, nego žaliti
Kobile svakako treba nadzirati tijekom ždrijebljenja da ne bi došlo do poremećaja ili ozljeda, ali ako je sve u redu, ne treba se miješati.
Nadzor bi trebao početi zadnja tri tjedna graviditeta, kako bismo utvrdili vrijeme kad bi ždrijebe moglo doći na svijet. Kad se približi termin poroda, kobili treba osigurati čisti, svijetli, suhi i dovoljno prostrani boks, a oni koji promatraju kobilu moraju biti tihi i mirni, posebice ako je kobila nervozna. Ako se kobila već ždrijebila, bilo bi dobro da znamo kakvi su bili prijašnji porodi i je li bilo komplikacija.
Pratimo ponašanje kobile. Ako ponašanje kobile odgovara prvom stupnju poroda (nemir, pogledavanje prema stražnjem dijelu tijela, lijeganje i ustajanje, slab apetit, često mokrenje i pražnjenje crijeva, znojenje, kopanje nogama), trebamo omotati (bandažirati) rep, oprati stidnicu i oprati vodom i očekati područje oko analnog otvora. Treba znati točno vrijeme istjecanja plodne vode. Ako postoje ikakve sumnje o istjecanju plodne vode, treba provjeriti je li amnion u vagini.
U drugom stupnju poroda kobilu treba pregledati i utvrditi je li plod u pravilnom položaju. Kobilu možemo pregledati kad leži ili stoji, pri čemu će rukom trebati ući dublje u porođajni kanal. Riječ je o vaginalnom pregledu, koji se obavlja s čistim rukavicama na rukama, a opipat ćemo dvije nožice i njušku ždrebeta. Ako pregledom kobile ne utvrdimo prisutnost njuške i nogu ždrebeta u porođajnom kanalu, trebamo procijeniti jesmo li dovoljno iskusni da izvedemo porod do kraja i ispravimo nepravilan položaj ploda ili trebamo pozvati stručnjaka da to napravi.
Oni koji poznaju tijek poroda lakše će procijeniti je li sve u redu ili ima problema. Posebnu pažnju treba obratiti na vrijeme istjecanja plodne vode, na to koliko se dugo vide noge ždrebeta, koliko dugo zaostaje posteljica itd. Ti će podaci veoma koristiti veterinaru, ako će nam trebati njegova pomoć.
Različito je ponašanje kobila pri ždrijebljenju - vrijeme koje im je potrebno, trud koji ulažu, neke se valjaju, neke često liježu i ustaju. Primjerice, ako kobila u ranim fazama poroda legne na bok i ne ustaje, ždrijebljenje može biti otežano. Međutim, svi ti znakovi nisu posve pouzdani i u slučaju nedoumice uvijek je bolje zatražiti savjet stručnjaka. Preporučujemo englesku poslovicu: Better be safe than sorry (bolje biti siguran, nego žaliti)!
Kako odrediti vrijeme poroda
Metoda koju danas upotrebljavamo za utvrđivanje termina poroda je određivanje koncentracije kalcija u kolostrumu. Naime, utvrđeno je da četiri do pet dana prije poroda dolazi do naglog povećanja količine kalcija i smanjivanja količine natrija i kalija u mlijeku. Poveća li se količina kalcija iznad 10 mmol/L, porod će početi za dva do tri dana.
Uz pomoć testova porod se može predvidjeti u okviru 24 sata. Testovi su dostupni i u Hrvatskoj, uz prethodni upit kod Gorana Csika (Veterinarska ambulanta Ljubimac d.o.o, M. Ivanića 19, Zagreb, tel. 01-3750-339).
Kako pomoći ždrebetu
Važan je kolostrum
Nakon poroda važno je utvrditi diše li ždrijebe. Ako ne uspije samo potrgati plodnu ovojnicu, trebamo to učiniti i staviti ždrijebe ispred kobile. Ždrebetu treba očistiti usta i nos, kako bi istekla suvišna tekućina i olakšalo mu se disanje. Ako to nije dovoljno i ždrijebe ne diše, strukovima sijena ili ručnicima treba mu dobro istrljati područje oko rebara i pokušati mu pomoći da prodiše. Novorođeno ždrijebe treba stati na noge otprilike dva sata nakon poroda i početi sisati nakon tri sata. Treba provjeriti je li ždrijebe počelo sisati jer u tom prvom mlijeku, kolostrumu, dobiva potrebnu zaštitu i stječe imunitet. Naime, kolostrum sadrži veliku količinu antitijela koja je stvorila kobila - protiv bolesti od kojih je cijepljena i ona koja je pasivno stekla. Ždrijebe može primiti antitijela tijekom prva 24 sata nakon poroda, pa je veoma važno da mu kobila dopusti da siše. Naime, crijeva ždrebeta propuštaju antitijela samo 24 sata poslije poroda, kasnije se moć resorpcije znatno smanjuje, a 48 sati poslije poroda antitijela više ne mogu prijeći u krv ždrebeta.
Ako nismo sigurni je li ždrijebe popilo kolostrum, pregledamo mu usta i pogledamo ima li promjena na vimenu kobile. Ako sumnjamo da ždrijebe nije popilo kolostrum, trebamo pozvati veterinara.